Haber

Diyarbakır’da elektrikleri kesilen mahalle sakinleri yol kesti

Diyarbakır’da kayyımın satışa çıkardığı Fabrika Mahallesi’nin elektrikleri gece saatlerinde DEDAŞ gruplarınca kesildi. Gece 03:00 sıralarındaki kesintiye mahalle sakinleri reaksiyon gösterdi.

Sur Ajans’ın haberine göre, günün ilk ışıklarıyla sokağa çıkan mahalleli, Fabrika Mahallesi’nde açıklama yaparak elektriklerinin açılmasını istedi. Elazığ-Diyarbakır yolunu trafiğe kapatan mahalle sakinleri bir süre sonra kolluk güçlerinin gelmesinin ardından eylemini sonlandırdı.

‘MUHTARI DA İSTEMİYORUZ’

Mahallede diyalize bağlı yaşayan hastaların ise elektrik kesintisinden ötürü önemli mağduriyet yaşadığı görüldü. Mahalle sakinleri ismine konuşan Emin Kurt, şunları söyledi:

“Saat 03:00’da kalktım baktım burada bir sürü polis var. Ben söyledim, durum neden ibarettir diye, dediler ki, DEDAŞ kesmiş elektrikleri, saatleri direklerin üstüne alıyorlar. Mahalle olarak biz bunu istemiyoruz. Biz yoksul insanlarız. İş yok güç yok, bütün gençlerimiz boş, sokaklarda, kahvelerde geziyor. Biz toplumsal yardımlarla geçimimizi sağlıyoruz. Özürlü çocuklarımız var, küçük çocuklarımız var. Çocuklarımız ders çalışmak zorunda. Elektrikler kesildi hasta 2 kişi kötüleşti acile kaldırdık. Bu bir haksızlıktır, devlet bize bir deva bulsun. Burada 230 hane var, hepimiz yoksul insanlarız. Bilhassa Fabrika Mahallesi muhtarını da istemiyoruz. Zira bize dayanak vermiyor. Bizim için uğraşmıyor, önümüzde gelmiyor. 69’dan beri biz burada yaşıyoruz. Bakın komşular yol kesmeye gidiyor, devlet bir an evvel buna bir deva bulsun. İstemiyoruz rastgele bir olay olsun, devlet bize sahip çıksın.”

Mahalle sakinlerinden Abdullah Demircan da diyaliz hastaları olduğunu, makineye bağlı yaşadıklarını ve elektrik kesintisinin hastalar için hayati tehlike oluşturduğunu tabir etti. Demircan şöyle konuştu:

“Gece yarısı iki buçukta gelip 3 tane trafomuzun elektriğini kesmişler. Diyaliz hastası 3 tane yaşlı amcamız var. Bu Allaha reva mıdır? Hakları var mı buna? Bitkisel hayatta olan amcamız zaten ölümle pençeleşiyor. Bu insanlara bunu yaşatmaya ne hakları var? Cihaza bağlı bu insan ve elektrikleri kesmişler. Bir an evvel bu elektrik kesintisine bir çare bulsunlar.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu