Ekonomi

Siirt’te üretilen fıstık kolonyası Avrupa ve Ortadoğu’ya ihraç ediliyor

Siirt fıstığı kolonyası Avrupa’ya güzel koku getiriyor

Siirt’ten Avrupa ve Ortadoğu’ya fıstık kolonyası ihracatı

SİİRT – Siirt’te fıstıktan üretilen kolonya, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilerek kokusunu yayıyor.

Siirt fıstığı; Lezzeti ve kalitesiyle piyasada adından söz ettirirken, üretilen kolonyalar başta Avrupa olmak üzere Orta Doğu ülkelerine ihraç edilerek koku salmaktadır. Üretici, fıstık kolonyasının yanı sıra “Zivzik narı” ve “Pervari balı” gibi bilinen birçok üründen de kolonya yapmayı hedefliyor.

Üretici Burak Şendur, ürün çeşitliliğini geliştirmeye devam edeceklerini belirterek, firmanın kurulduğu günden bu yana farklı kokular üretmeye çalıştığını, bunu ürün çeşitliliği ve kalitesiyle başardığını söyledi.

45 yıldır bu işi yaptıklarını belirten Şendur, “Antep fıstığı yapraklarından fıstık kolonyası ürettik. Şu anda çevre illerde yoğun talep var. İstanbul, Ankara, Batman, Diyarbakır ve birçok ülkeye hediye olarak kolonya gönderiyoruz. Diğer şehirlere de kolonya gönderiyoruz. İngiltere, Almanya, Rusya, Ukrayna, Gürcistan’a da kolonya gönderiyoruz. “Türkiye ve Irak’a da kolonya gönderiyoruz. Biz de ihracat yapıyoruz” dedi.

Şendur, fıstık yaprağının yağını kaynatma ve distilasyon sistemiyle çıkardıklarını belirterek, “Buna birkaç farklı aroma da katıyoruz. Önümüzdeki günlerde de bölgenin yöresel ürünleri olan nar kolonyası ve bal kolonyası üreteceğiz. Siirt’te.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu